У Кабміні розповіли, як воєнний стан вплине на ціни на продукти

Міністерство аграрної політики і продовольства вважає, що наразі ризики продовольчого характеру для внутрішнього ринку в зв’язку з введенням воєнного стану в низці областей з 28 листопада відсутні.

Водночас, введення воєнного стану несе найбільші ризики для рибної галузі і може викликати проблеми в експортній логістиці, повідомив заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк на Facebook.

«Оскільки соціальний аспект є для нас важливим, окремо винесу тезу про те, що ризики продовольчого характеру для внутрішнього ринку, зокрема для 10 областей з ВП, відсутні. Пропозиція основних продуктів харчування значно перевищує прогнозований попит, а більшість областей, в яких введено ВП, є профіцитними», — написав заступник міністра аграрної політики.

При цьому Мартинюк відзначив можливі ризики для рибної галузі, оскільки Азовське море генерує більшу частину улову і це вимагає збереження стабільного і зрозумілого режиму рибальства в його водах.

Станом на вчорашній день рибалкам було рекомендовано в якості запобіжного заходу повернутися в порт, ніяких юридичних або фактичних обмежень до них не застосовувалося. Ступінь ризику: не визначений», – проінформував заступник міністра аграрної політики.

Крім того, наголошується, що у зв’язку з напруженою ситуацією в Приазов’ї та непередбачуваними діями Росії обсяги перевалки через Бердянський (Запорізька область) і Маріупольський (Донецька область) морські порти можуть бути вимушено скорочені, а потоки перенаправлені в порти Одеси.

За словами Мартинюка, в минулому році через порти Азова було експортовано близько 5% від загального експорту зерна, проте великих проблем від можливої концентрації експортних потоків не очікується, оскільки період високої місячної інтенсивності експорту в цьому сезоні вже закінчується.

«Також з’являється фактор непереборного впливу — «військова необхідність», якій підпорядковуватиметься транспорт, зокрема пріоритет в постачанні вагонів, подачі тяги і т.д. буде в військових вантажах. Ступінь впливу буде залежати від злагодженої роботи транспортної інфраструктури», — зазначив Мартинюк.

Нагадаємо, Національний банк знизив довідкове значення офіційного курсу гривні, що відповідає середньозваженому курсу операцій, що встановлюються їм на 28 листопада, на 20,31 коп. до 28,0973 UAH/USD.